Sunday, November 11, 2012

Õlletegu

Et miks rääkida õllest toidublogis? Õlu on ju kah toit. Ja peale selle, üks üsna mõnus toiduliik :)

Kuidas siis seda teha? Noh, meetodeid on mitmeid. Võib asjale läheneda nö fundamentalistlikult - teha päris-päris õlut linnastest ja humalatest, aretada sinna juurde omaenda õige pärmisort jne. Kuid see vajab juba nii korralikke seadmeid kui ka teadmisi ning aega ja vaeva.

Kuid kuna see blogi siin aga räägib lihtsatest toidutegudest, siis räägime ka üsna lihtsast õlleteost. Arvan, et kõik on kunagi kuulnud maltoosast? Või koguni pruukinud sellest tehtud märjukest? Soovitan see eelmine kogemus korraks meelde tuletada, õlgu väristada ja ära unustada.

Praegu on müügil õllevalmistamiskomplektid, mille nö võtme-elemendiks on samamoodi maltoosa, kuid saadav jook on kardinaalselt teine kui too nõuka-aegne virre. Toona andis maltoosast teha vaid ühte, hägust ja üsna terava lõhnaga õlletaolist jooki, mis kõvema tegija käes muutus ka kangeks kui kurat ning pani järgmine päev kassiahastuses vaevlema.

Nüüdsed õllekomplektid aga võimaldavad saada väga laias valikus erinevaid õllesid alates kõige heledamast pilsnerist kuni tökatmusta porterini välja. Tehaseõlle kvaliteediga, klaari olekuga ning täpselt sinu maitse järgi timmitud jooki võid sa uhkusega demonstreerida nii naabrimehele kui peenematele külalistele.

Selleks pole tarvis ka "teraskeha", mille plahvatused omal ajal nii mõnegi köögi lakke auke tekitasid. Esmane kääritamine toimub õhulukuga plastnõus (vabalt võib kasutada ka suurt klaaspudelit), teine käärimine juba pudelis korgi all. Kaks korda peab õlu käärida saama ning pudelis käärimise ajal lahustub ka joogis piisav kogus süsihappegaasi, et avamisel-väljakallamisel kena vahumüts tekitada.

Kirjeldan alljärgnevalt nö baas-skeemi, mida saab hiljem vastavalt oma soovidele ümber korraldada, kuid kõige lihtsamalt käib asi nii:
- kontsentraat lahustada u kahekümne liitri veega, lisada pärm, sulgeda anum ja lasta u nädal aega toasoojas käärida;
- villida pudelisse, lisades igasse neist sutsu suhkrut, et toimuks uus käärimine ja lasta jälle u nädal toas järelkäärida.
- viia pudelid jahedasse laagerduma, kus nad võiks seista vähemalt kaks nädalat (aga võivad ka rahulikult aasta aega seista ... lähevad ainult paremaks.

Seega, u kuu ajaga ja üsna väheses vaevaga saate kaks kasti õlut. Pooleliitrise pudeli sisu omahinnaks tuleb u 0.55 EUR, olgu see siis laagertüüpi õlu või eil, nisuõlu või stout, lihtne hele suvine rüüpeke või jõulumekine tume talveõhtu soojendaja.

Mõistagi võib ka seda pisut keerulisemaks ajada, lisades erinevaid komponente (nt ekstraports linnaseid "kehakama" õlle saamiseks), kasutada nt mett või üsna suvalisi maitseaineid. Kuid jäägu see juba teiseks korraks, esimese hooga soovitan teha nö standardversiooni.

Ainukesed küsimused kogu mängu juures on see, et:
- kas teil on olemas endal vajalikud kääritusnõud, pudelid jms, või tuleb see osta;
- kas on olemas soe toanurk kääritamiseks ja jahe kelder laagerdamiseks.

Aga nii ehk teisiti - õlletegu, see on imelihtne!
-----------
Pildil on vaid väike valik võimalikest komplektidest. Tartu rahvas saab selle kätte Õllepoest Gambrinus, Tallinna ja muu kandi elanikud aga võivad tellida aadressilt pruulmeistrid.ee
-----------
lühikesed ja lihtsad ingliskeelsed õpetlikud videod: alustamine, villimine ja maitsmine.

9 comments:

 1. esimeses osas jäi kahjuks suhkur või õlleparanduskomplekti lisamine minimata. Selle 21-23L kohta kulub umbes 1kg või natuke rohkem. Siis saab mõõta juba Erikaalu (OG) enne ja pärast (FG) ja selle vahega saab arvutada lihtsa valemi järgi alkohooli mahuprotsendi õlles.

  ReplyDelete
 2. see jäi lisamata teadlikult. sest vaat, siin on variante mitmeid. kasvõi nt see, et kasutada nö kahepurgist komplekti, kuhu pole vaja midagi lisada ... ja hind tuleb sama, mis ühepurgine + parandaja.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Seda kül, aga ise just hiljuti sai sõbra jaoks jõuluporter käima pandud Muntonsi Kuldkomplektiga ja ka sinna lisatud 1kg parandajat ja 300g suhkrut, et saada jõuluõllele kohane 6% vol. Pole kunagi proovinud ilma teha ja tean ainult mõnda jõuluõlle komplekti, kus seda soovitatakse, samas on seal pärmide ja FG seismajäämisega probleeme. Tulevikus kindlasti proovin pikemat kääritamist väiksema koguse veemassi juures ilma süsivesikute lisamiseta.

   Delete
  2. huvi pärast sai eile hakkama pandud üks kahepurgine stout ilma millegita. eks näis, mis tulemuseks saab.

   Delete
  3. Mis erikaaluks tuli (OG) ja ega noh need stoutid polegi teab mis kanged 3,5-3,8% vol. isegi. A trikk selles, et kui ilma suhkruta kääritad soovitan pärmi kiiremaks käimasaamiseks teha "pärmikiirendi." 25-35 kraadi juures segad 300-400 ml keedetud vee sisse kuivpärmi pulbri ja lisad umbes 100g suhkrut. Siis lased sellel 10-20 min seista ja kanne all käima tõmmata senikaua kuni õllekonservi lahus jahtub. Lahuse soovitan ka kangema teha ja tavalise 22-23L asemel umbes 17-18L kokku, et saaks kõrgema erikaalu (OG) ja sellega mingil määral ka alkoholi normi piires. Selle "pärmikiirendi" eelis on see, et selleks ajaks kui sa pärmilahuse õllele lisad on pärm juba elavnenud ja suurendab oluliselt selle effektiivsust kogu kupatuse kääritamise protsessis ilma suhkru lisamiseta.

   Delete
  4. ilma suhkru suuremas koguses lisamiseta mõtlesin. Võid ka 100g või 50g muud süsivesikut kasutada, kasvõi mett. Isegi ilma suhkruta see kiirendab, kui sa enne pärmi eraldi soojas vees lahustad. A seda vist tehakse enamjaolt niikuinii?

   Delete
 3. ausalt öeldes pole ma kunagi pärmi eelnevalt lahustanud. nagu lisatud videodest näha, ei tee seda ka mitte kõik ülejäänud.

  aga hoopis teine küsimus - kas ja kuidas saaks proovids "mr.Born pruulikoja" toodangut? ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. selleks peab sattuma Tallinnas Tatari tänava kanti. Seal asub meie Kolme Kuninga Õlleklubi: www.facebook.com/KolmeKuninga

   Delete
 4. Mina teen ikka vanadesse headesse "teraskehadesse", nii õlut kui siidrit. Selle aasta meeldivaim üllataja oli aga hoopis Maximast ostetud Leedus toodetud paarieurone kaljapulbri ja pärmi komplekt. Tuli vägagi hea jook, aga paar nädalat peale valmimist enam kohe pärast joomist rooli istuda ei julgenud. Ilus 4AT vurtsu tuli ka sisse. Mida aga veel soovitaks käima lasta on kevadeti kasemahl. Siis aga tuleks juba ette võtta kangema joogi destilleerimine.

  ReplyDelete