Sunday, March 29, 2009
Kartuli-juustukotletid
Monday, March 23, 2009
Imelihtne vorstipitsa
Sunday, March 22, 2009
Loomaribipuljong
Seekord kargas ribi. Kohe mitu tükki. Ilusat ponstakat, lihast ja luust loomaribi. Pean ütlema, et nii kena polnud varem näinudki. Jupikaupa lahti lõigatud ja puha. Võtsin neli tükki, sai kokku nii 700 gr ringis.
Üks kõige lollikindlamaid asju, mida sihandsest kraamist teha saab, on puljong. Hää tume ja tummine puljonks.
Selleks peab ribid enne ära grillima. Või siis röstima, kes kuidas. Mina panin praeahju huugama ning ribilased klaasvormis sinnasamasse. Pealt 200 kraadi juures said jublakad 15 min ühtepidi lesides, siis sama palju teistpidi. Ilma miski maitsestamiseta. Välja võttes on liha kogus vähenenud tubli veerandi võrra, nagu kord ja kohus ning pruunistunud lihaplõnnide seest vaatavad välja kunstiliselt kaunid kondiotsad.
Samal ajal podistasin üsna suures potis köögiviljalisi - porknaid ja kaale, pastinaaki ja sellerit, sibulat ja küslat, kardulast peale selle. Kui seesinased valmis said, tõstsin viljad vahukulbiga välja ja röstit ribid sisse. Et vahetuskaup või nii. Köögiviljad ei käi puljongisse, kuid leem on igavesti hea edasiseks. Ning edasist saab palju. Või õigemini kaua.
Nüüd polegi muud tarkust, kui on vaja aega ja häääääästi pisikest tuld. Rahulikult võib poti unustada tulele, pea-asi et vedelikku jätkuks. Viis tundi on kohe lausa miinimum ning mida kauem, seda parem. Võiks üldse hommikuni, kui julgust ja kindlust jätkub - ikka selles, et vedelik ära ei aurustu. Sest vähemaks peab seda leent saama, kuid osa ei tohi ta lõppeda.
No ja tulemuseks on kena tume loomapuljonks. Mõned soovitavad asi keeta miinimumini ja tulemus kuubikutena ära jäätada - et kunstkuubikute asemel võtta. Mina lasen hüval leemel lihtsalt ära jahtuda-kallerduda ning kena karbiga tavakülmas seista - ära kulub see niikuinii ruttu, kuna sobib igasugu vedelate roogade praavitamiseks.
Noh ja seda, mida peale hakata ribi pealt kooritud lagunema-kippuva õrna lihaga, ei pea vist rääkima siinkohal.
Koostisained:
700 gr lihast loomaribi
köögiviljapuljongit paar liitrit
Maksumust ei oskagi hästi kalkuleerida, sest ribib ise maksis nii umbes 30.-EEK, köögiviljapuljong tui nö möödaminnes kätte ja gaasikulu pole õppinud arvestama. Tulemust-kogust ei saa ka ette öelda, see sõltub sellest, kui väheseks vedelik keeta. Minul jäi saadust all poole liitri, mitusada grammi puhast ja hüva ribiliha peale selle. Aega aga äheb rösti ja keedu peale vähemalt kuus tundi.
Sunday, March 15, 2009
Kanasüdamaksapasteet?

Saturday, March 14, 2009
Pannipaprika

Monday, March 9, 2009
Pelmeenipitsa
Alustuseks ahi sooja. Kuna mul on gaasiahi, mis kuigivõrd temperatuuriga mängida ei lase, siis lasen tal soojeneda maksimumini ja usun termomeetrit, mis väidab u 220 kraadi olevat.
Kuni ahi soojeneb, kolistan klaasvormi sisse külmunud pelmeene. Just niipalju, et põhi tihkelt kaetud saaks. Taon teise kaussi kolm muna ja koort-majoneesi ... mõlemat nii umbes kuhjaga supilusikajagu, ma arvan. Ega ma ei mõõda. Soristan piima sekka kah, nii et paras saab - pakun, et pool klaasitäit ... või siis väikese klaasi täis.
Et asi maitsvam saaks, lisan maitseainesegu. Mitte mõnd kuivatist, vaid ise pannil tehtut. Seda saab nii, et surad paar sibulat, küüslauguküünt, sellerivart ja ühe paprika köögikombaini ja lased tükkideks. Võib ka progandit või pastinaaki või muud suupärast lisada. Viisakas oleks muidugi sibul-küüslauk enne purustada ja pannile särisema panna, siis alles muud lisada. Kuid kui on laiem pann ja pole ohtu, et köögiviljakiht oma mahlas hauduma hakkab, siis võib ka koos seda teha. Oluline on, et tekiks siiski praadimise efekt - selleks ei tohi aga liialt niiskust korraga pannile panna. No ja muidugi maitse tugevdamiseks soola ja sidrunipipart ning paremaks pruunistumiseks sitsuke suhkrut kah. Ja seisab sihuke kraam külmkapis rahulikult mitu päeva, kust teda saab nii supipõhja kui muu tarvilise sisse segada.
Niisiis, piima-muna-koore-majoneesisegu saab enda sisse kopsaka lusikatäie maitseainesegu. Või isegi kaks, sest see hüva kraam sobib siia toidu sisse nigu kirves pakusse. Veidi väntamist vispliga ja saabki segu pelmeenidele selga kallata - viimased peavad saama kenasti kaetud.
Et roa pitsa-nimetust õigustada, tuleb veel anda viimane lihv. Saputan toidule selga tublisti pitsamaitseainet ja riivjuustu. Nüüd läheb vorm - kõmdi - praeahju ja jääb sinna umbes pooleks tunniks. Võib ka pisut varem piiluda, sest ega või iial teada. Kuid ärge kuumust välja laske - juustukiht peab saama kena päevituse ja külm sisu mõnusalt läbi küpsema.
Koostisained:
pakk pelmeene
kolm keskmist muna
klaas piima
hapukoort ja majoneesi kumbagi üks supilusikatäis
maitseainesegu (kui pole enda oma, kõlbab ka nt köögiviljapuljongi pulber)
pinnale raputamiseks pitsamaitseainet
100 gr riivitud juustu
Saturday, March 7, 2009
Sulajuustune tangu-seeneroog

Aga seekord sai tehtud nii. Tubli peotäis odratangu malmpotti hauduma. Kui ilma leotamata alustada, siis läheb ikka tubli tunnike tasasel tulel. Peamine on teist mitte ära unustada ja tarviduse korral vedelikku lisada.
Kui tangud hakkasid kobedaks saama, panin panni tulele ning lõikusin karbitäie šampinjone. Mitte viiluti, vaid neljati ... no mõni suurem kuueti. Nii jääb seenele pisut enam tegu ja nägu toidus ja pisut maitsetki – seda viimast ju šampinjonidel napid ... eriti neil valgetel, mis mulle seekord poeriiulilt näppu sattusid. Törts õli alla, kiire tulega veidi pruunikamaks ja siis tasemaga kaane all omas mahlas hauduma.
Teisele pannile seljatasin mõned sibulad ja küüslaugud ärahakitult – ilma nendeta ei sünni ju ühtegi siivsamat toitu. Pisut pruunistumist ja sumasin nad šampinjonidele seltsiks. Peale mõneminutist ühiselu surusin samasse kooslusse pool totsikut eestimaist sulatatud juustu – seekord seda sinihallitusmaitselist ... tõsi küll, lõppetulemuses kadus sinine maitse sootumaks ära.
Nüüd summisin samale pannile ka tangud ning et kooslus kippus pisut liiga paksuks, lahjendasin lusikatäie majoneesi ja veega. Kuskil protsessi käigus sai lisatud ka soola ja pipart ning sümboolne näpuotsatäis suhkrut.
Tulemust sai palju ja maitses asi hää. Kui unustada, et sool ja pipar on väljamaised ning uskuda, et šampinjonid ja sulajuust kah lähikonnas küpsesid, siis igati kukkus välja igati eestimaine roog. Löö või sinimustvalge paberlipuke keskele ja ütle, et nii meie esivanemad toitusidki. Seda enam et välimus on seesinasel roal kahvatuvõitu – vastupidiselt maitsele.
Koostisained:
Pihutäis tangu (vast nii klaasijagu)
Poolekilone karp šampinjone
Pool potsikut sulajuustu
Lusikatäis majoneesi
Sibulat-küüslauku
Õli-soola-pipart-suhkrut
Vett ei pea vist mainima
Maksumus u 40/50.-EEK ja söönuks saab neli keskmist olevust ... alfaisased ju lihavaba toitu ei söökski:)
Sunday, March 1, 2009
Kanamaksapasteet
Teine asi - ma ei kasuta mingeid ülipeeneid koostisaineid, mistap tulemused saavad enam kui kodused. Samuti ei jahi ma taevalikke kõrgusi, üritades jäljendada parimaid tippkokki või tunnustatud koolkondi. Kui mingit maitseainet läheks vaja pool grammi aastas või keset tavapärast mitte-hooaega teatud kindlat värsket ja eksootilist taimekest, siis jääb see lihtsalt ära. Kui retseptist või telekoka jutust arusaamiseks oleks vaja sõnaraamatut, siis olgu see pigem olemata.
Sestap see mida ma nüüd kirjeldan kui kanamaksapasteeti, ei pruugi vastata standardile. Kuid see pole ka eesmärk.
Komistasin turulkäigul kanamaksa otsa. Olen teist mõnigi kord edukalt näppinud, kord pannil, kord sütel, sestap ei kohkunud ja asisin poolekilose paki kaasa. Kodus aga tekkis hull mõte, et prooviks pasteeti teha. Pole ma teist kunagi varem teinud ega ka mitte väga tihti manustanud, kuid no tekkis lihtsat mõte. Kiire käik Toidutaresse ja Nami-Namisse (neid ei pea ilmselt tutvustama) ja tekkis pilt, mis suunas edasi liikuda.
Kõmatasin lashtisulamata klotsi pannile ja panin kolmandiku võipakist kõrvale. Kaas peale ja tasasel tulel hauduma.
Samal ajal koorisin paar sibulat ja allesjäänud küslaküünt (selle sõna kasutamisega kummardan Karl-Martin Sinijärve ees, kes on minumeelest muhedaim toidusõnuja). Lasksin mugulad köögimikseris kildudeks ning koputasin teisele pannile. Törts õli ja kõva tuli - ühest venekeelsest kokasaatest meeles, et sibula praadimiseks peab temperatuur pannil olema vähemalt 110 kraadi - see aga tekib alles peale seda, kui esmane vedelik on ära aurunud. Kiirelt - et sibul ei jõuaks liialt pruunistuda - lasin samas mikseris puruks ka porgandi, paar sellerivart ja jupikese pastinaaki ning uhasin need samale pannile. Kiire särin ja siis tasasel tulel kaane all järelhaudumine.
Kanamaksa torkisin pannilabidaga üha ikka ja jälle, aeg-ajalt köögiviljaleent lisades. Kui maks pehme, lisasin soola-pipra ja jupi porgandit veel samast köögiviljapajast, lisaks teiselt pannilt juurikasegu. Et olin lugenud soovitust lisada pisut tomatipastat värvi jaoks, surtsatasin sisse pisut teravat mehhiko tomatikastet. Tundus mõnus mõte lisada ka pisut varem valmis praetud veisehakkliha. Ja kuna külmkapi uks oli lahti, siis jäi näppu sojakastet ... tirtsutasin sedagi. Näpuotsaga suhkrut kah.
Kui kogu kraam pannil paras näis (et maks pannilabida all lagunemas), sumasin kõik selle ilu mikserisse. Selga ülejäänud võipaki sisu. Ja näpp nupule. Kui konsistents paras – ei liiga tükine, aga mitte ka pasta, keerasin tulemuse kaussi jahtuma.
Sammumeie, kui hea sai! Võib-olla on asi mu enda ja kaaskondsete madalas kriitikameeles, võib-olla väheses pasteedi-mekkimises, kuid nii soojalt kui külmalt oli tegu täiesti kohe pasteediga. Kujutan juba ette, et kui hiljem õlle kõrvale üks leib selle möginaga katta, siis kulub kohe mitu leiba :)
Koostisained:
Kanamaksa pool kilo
Sibulat kaks mugulat
Küüslauku kaks küünt
Porgandit üks kopsakas või kaks kõhnemat
Sellerit kaks vart
Pastinaaki pöidlajagu
Võid üks pakk (kolmandik alul hautamiseks, ülejäänu lõpus vahustamiseks)
Soola-pipart-suhkrut
Köögiviljapuljongit pool klaasitäit
Praetud veisehakkliha paar lusikatäit
Tomatikastet pool supilusikat
Väike sorts sojakastet
Kokku läks aega alla tunni. Tulemus sai seda väärt. Toorained kokku ehk ligi 50.-EEK, pasteeti sai kokku nii pisut alla kilo.
Pildi laenasin peale asja kirjapanekut siit (loodan et autor ei pahanda ja mind kohtu alla ei anna) :)
PS - järgmise päeva tarkus ... vürtse võib panna julgemalt, kuna seistes maitse tugevalt maheneb-magustub
Alustuseks
Teiseks - mulle meeldib kokkamine. Ei midagi tõsist ega teaduslikku, lihtsalt selline väike mängimine ja eksperimenteerimine. Et kas tuleb välja ja kui tuleb, siis mis. Enamasti - nagu lapsestet peredes ikka - tuleb muidugi valmistada lihtsaid ja kaubaksminevaid asju nagu makaronid hakklihaga vms. Kuid aeg-ajalt võtan kätte ja eksperimenteerin.
Olen endale 175 korda öelnud, et peaksin asjad kirja panema. Mitte et ma retseptihull oleks ja näpuga kirjapandus järge ajaks - ei seda ei tee ma enamasti kunagi. Kuid kehv mälu ja need muud vanaduse tunnused ... teate isegi :) Ühesõnaga - et mõnikord oleks hea meenutada, mida juba tehtud ja mis teisiti teha.
Pildiks panen siia juurde pool aastat tagasi abikaasa sünnaks tehtud võileivatordi. Ausõna, ma ei mäleta, mis sinna vahele läks ... no ehkki aiman. Pilt on niru. Aga sisu pidi olema hea, sest kõik kiitsid. Vot seesama lihtne asjaolu sundis mind siis kokku võtma ja alustama. Läheb edasi nagu läheb. Ei mina tea.